Як ажыццяўляецца спонсарская і іншая дапамога установе дашкольнай адукацыі

Як ажыццяўляецца спонсарская і іншая дапамога установе дашкольнай адукацыі?

Артыкулам 137 Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб адукацыі ўстаноўлена, што фінансаванне расходаў на ўтрыманне ўстаноў дашкольнай адукацыі ажыццяўляецца за кошт сродкаў мясцовых бюджэтаў.

У адпаведнасці з пастановай Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 25.07.2011 г. № 146 «Аб зацвярджэнні Палажэння аб апякунскім савеце ўстановы адукацыі» для вырашэння актуальных задач установы дашкольнай адукацыі кіраўнік ва ўзаемадзеянні з папячыцельскім саветам мае права прыцягваць дадатковыя крыніцы фінансавання, у тым ліку спонсарскую дапамогу і сродкі бацькоў.

Пры гэтым на падставе пункта 24 вышэйпаказанага Становішча фінансавыя сродкі апякунскага савета фарміруюцца з добраахвотных узносаў і іншых крыніц, не забароненых заканадаўствам, якія залічваюцца на бягучы (разліковы) рахунак па ўліку пазабюджэтных сродкаў установы адукацыі, і выкарыстоўваюцца па мэтавым прызначэнні ў адпаведнасці з рашэннем апякунскага савета. Такім чынам, бацькоўская дапамога можа аказвацца толькі на добраахвотнай аснове. Пералік сродкаў ажыццяўляецца па квітанцыі на разліковы рахунак установы дашкольнай адукацыі.